All content copyright © South London Federation 2015 - 2018
Last updated May 2018

Competitions 2019 - 2020

The competition schedule for the 2019 - 2020 season is listed below, results will appear on this page


Monday 4th November 2019
Colour Prints Group 1 (CP1)
Host Club : South London
Judge : Martin Faiers
Beckenham - -
Croydon - -
Greenwood - -
Mitcham - -
South London - -
West Wickham - -
Aperture - -

 

Wednesday 13th November 2019
Colour Prints Group 2 (CP2)
Host Club : Cheam
Judge : Tim Morland ARPS
Carshalton - -
Bromley - -
Cheam - -
Old Coulsdon - -
Orpington - -
Selsdon - -

 

Friday 22nd November 2019
Monochrome Prints Group 1 (MP1)
Host Club : Selsdon
Judge : Marcus Scott-Taggart
Beckenham - -
Bromley - -
Cheam - -
Croydon - -
Selsdon - -
West Wickham - -

 

Tuesday 26th November 2019
Monochrome Prints Group 2 (MP2)
Host Club : Orpington
Judge : Keith Evans FRPS DPAGB
Carshalton - -
Mitcham - -
Old Coulsdon - -
Orpington - -
South London - -
Aperture Woolwich - -

 

Wednesday 23rd October 2019
Projected Images Group 1 (PD1)
Host Club : Croydon
Judge : Jay Charnock FRPS
Cheam - -
Croydon - -
Greenwood - -
Mitcham - -
Old Coulsdon - -
Selsdon - -
South London - -

 

Tuesday 29th October 2019
Projected Images Group 2 (PD2)
Host Club : Aperture Woolwich
Judge : Ian Brash BPE2*
Beckenham - -
Bromley - -
Carshalton - -
Orpington - -
West Wickham - -
Aperture Woolwich - -

 

Wednesday 12th February 2020
Semi-Final A (Semi A)
Host Club : Beckenham
Judge : David Eastley LRPS
Monochrome Prints
Winner MP1 - -
Runner Up MP2 - -
Colour Prints
Winner CP1 - -
Runner Up CP2 - -
Projected Image
Winner PD1 - -
Runner Up PD2 - -

 

Tuesday 18th February 2020
Semi-Final B (Semi B)
Host Club : Old Coulsdon
Judge : Rosemary Wilman Hon FRPS BPE5* AFIAP APAGB
Monochrome Prints
Winner MP2 - -
Runner Up MP1 - -
Colour Prints
Winner CP2 - -
Runner Up CP1 - -
Projected Image
Winner PD2 - -
Runner Up PD1 - -

 

Tuesday 21st January 2020
Plate 1
Host Club : West Wickham
Judge : Andy Smith LRPS CPAGB
Colour Prints(P1C)
CP1/4 - -
CP1/6 - -
CP2/3 - -
CP2/5 - -
Projected images (P1P)
PD1/4 - -
PD1/6 - -
PD2/3 - -
PD2/5 - -

 

Wednesday 29th January 2020
Plate 2
Host Club : Croydon
Judge : Clive Tanner FRPS MPAGB APAGB
Monochrome Prints (P2M)
MP1/3 - -
MP1/5 - -
MP2/4 - -
MP2/6 - -
Projected images (P2P)
PD1/3 - -
PD1/5 - -
PD1/7 - -
PD2/4 - -
PD2/6 - -

 

Thursday 6th February 2020
Plate 3
Host Club : Bromley
Judge : Glyn Bareham LRPS CPAGB
Monochrome Prints (P3M)
MP1/4 - -
MP1/6 - -
MP2/3 - -
MP2/5 - -
Colour Prints (P3C)
CP1/3 - -
CP1/5 - -
CP1/7 - -
CP2/4 - -
CP2/6 - -

 

Monday 24th February 2020
Plate Final
Host Club : Carshalton
Judge : Roger Force FRPS DPAGB APAGB
Monochrome Prints
Winners P2M - -
Winners P3M - -
Colour Prints
Winners P1C - -
Winners P3C - -
Projected images
Winners P1P - -
Winners P2P - -

 

Finals Day
Host Club :

All content copyright © South London Federation 2015 - 2017

Competitions 2019 - 2020

The   competition   schedule   for   the   2019   -   2020   season   is   listed below, results will appear on this page


Monday 4th November 2019
Colour Prints Group 1 (CP1)
Host Club : South London
Judge : Martin Faiers
Beckenham - -
Croydon - -
Greenwood - -
Mitcham - -
South London - -
West Wickham - -
Aperture - -

 

Wednesday 13th November 2019
Colour Prints Group 2 (CP2)
Host Club : Cheam
Judge : Tim Morland ARPS
Carshalton - -
Bromley - -
Cheam - -
Old Coulsdon - -
Orpington - -
Selsdon - -

 

Friday 22nd November 2019
Monochrome Prints Group 1 (MP1)
Host Club : Selsdon
Judge : Marcus Scott-Taggart
Beckenham - -
Bromley - -
Cheam - -
Croydon - -
Selsdon - -
West Wickham - -

 

Tuesday 26th November 2019
Monochrome Prints Group 2 (MP2)
Host Club : Orpington
Judge : Keith Evans FRPS DPAGB
Carshalton - -
Mitcham - -
Old Coulsdon - -
Orpington - -
South London - -
Aperture Woolwich - -

 

Wednesday 23rd October 2019
Projected Images Group 1 (PD1)
Host Club : Croydon
Judge : Jay Charnock FRPS
Cheam - -
Croydon - -
Greenwood - -
Mitcham - -
Old Coulsdon - -
Selsdon - -
South London - -

 

Tuesday 29th October 2019
Projected Images Group 2 (PD2)
Host Club : Aperture Woolwich
Judge : Ian Brash BPE2*
Beckenham - -
Bromley - -
Carshalton - -
Orpington - -
West Wickham - -
Aperture Woolwich - -

 

Wednesday 12th February 2020
Semi-Final A (Semi A)
Host Club : Beckenham
Judge : David Eastley LRPS
Monochrome Prints
Winner MP1 - -
Runner Up MP2 - -
Colour Prints
Winner CP1 - -
Runner Up CP2 - -
Projected Image
Winner PD1 - -
Runner Up PD2 - -

 

Tuesday 18th February 2020
Semi-Final B (Semi B)
Host Club : Old Coulsdon
Judge : Rosemary Wilman Hon FRPS BPE5* AFIAP APAGB
Monochrome Prints
Winner MP2 - -
Runner Up MP1 - -
Colour Prints
Winner CP2 - -
Runner Up CP1 - -
Projected Image
Winner PD2 - -
Runner Up PD1 - -

 

Tuesday 21st January 2020
Plate 1
Host Club : West Wickham
Judge : Andy Smith LRPS CPAGB
Colour Prints(P1C)
CP1/4 - -
CP1/6 - -
CP2/3 - -
CP2/5 - -
Projected images (P1P)
PD1/4 - -
PD1/6 - -
PD2/3 - -
PD2/5 - -

 

Wednesday 29th January 2020
Plate 2
Host Club : Croydon
Judge : Clive Tanner FRPS MPAGB APAGB
Monochrome Prints (P2M)
MP1/3 - -
MP1/5 - -
MP2/4 - -
MP2/6 - -
Projected images (P2P)
PD1/3 - -
PD1/5 - -
PD1/7 - -
PD2/4 - -
PD2/6 - -

 

Thursday 6th February 2020
Plate 3
Host Club : Bromley
Judge : Glyn Bareham LRPS CPAGB
Monochrome Prints (P3M)
MP1/4 - -
MP1/6 - -
MP2/3 - -
MP2/5 - -
Colour Prints (P3C)
CP1/3 - -
CP1/5 - -
CP1/7 - -
CP2/4 - -
CP2/6 - -

 

Monday 24th February 2020
Plate Final
Host Club : Carshalton
Judge : Roger Force FRPS DPAGB APAGB
Monochrome Prints
Winners P2M - -
Winners P3M - -
Colour Prints
Winners P1C - -
Winners P3C - -
Projected images
Winners P1P - -
Winners P2P - -

 

Finals Day
Host Club :